Decydując się na budowę domu, czy też chcąc wykonać odpowiednią wylewkę w fundamentach, warto pamiętać o tym, że należy korzystać wyłącznie z wysokojakościowych materiałów, a także najrozsądniej  jest zdecydować się na gotowe mieszanki cementowe, które wystarczy rozrobić z wodą lub też wykorzystać jako mieszanki w płynie. Co ciekawe, dodając różne domieszki uszlachetniające, można wzmocnić beton, a także poprawić jego różne właściwości. Jednymi z takich produktów są domieszki napowietrzające. Co tak naprawdę one robią i w jakich sytuacjach się sprawdzają i kiedy się na nie zdecydować? Zapraszamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Domieszki napowietrzające 

Domieszki napowietrzające są wprowadzone do mieszanki cementowej podczas mieszania i są to określonej ilości drobnych równomiernie rozmieszczonych pęcherzyków powietrza, które pozostają w betonie. Twardnieją I działają stabilizująco. Beton jest też całkowicie modyfikowany i stale ulepszony, dlatego tak często korzysta się z różnorodnych mas uszlachetniających, żeby był bardziej wytrzymały, należy zdecydować się na dodatek domieszek. Domieszki napowietrzające sprawiają, że będą staje się bardziej wodoszczelny, mrozoodporny i ma dużo lepszą strukturę, rzadziej ulega uszkodzeniom. 

Składnikiem domieszek napowietrzających, czyli typowych nowoczesnych domieszek chemicznych są surfaktanty wprowadzane w odpowiednich środkach napowietrzających, gdy mieszanka zaczyna się utwardzać, znajdujące się w niej pęcherzyki ulegają mineralizacji, stają się integralną częścią i dzięki temu powstaje tak jakby dodatkowa powierzchnia betonu, która rozszerza się jak zamarzająca woda  Dzięki temu nie dochodzi do wzrastania ciśnienia wewnętrznego i do pęknięć podczas niskich temperatur. Warto je zastosować do wylewek stosowanych te na zewnątrz, poprawiają oczywiście również plastyczność betonu. 

To, co jest naprawdę ważne to, aby zdecydować się na domieszki napowietrzające od sprawdzonych firm, gdyż wtedy ma się pewność, że będą one wysokiej jakości.